Iowa First District Democrats

First in the state, second to none

    • Contrast
    • Layout
    • Font

First District Central Committee members are apportioned based on the Democratic turnout per county in the past two general elections. The figure next to the county name in bold is the number of representatives each county party may elect to represent them at the district level.

  • Allamakee (3)
    1. Lori Egan - County Co-Chair -
    2. Karen Pratte - County Co-Chair -
    3. Kristin Kopperud-Stinn
      • Kevin Stinn - Alternate
    4. Benton (3)
      1. Rosemary Schwartz - County Chair -
      2. Brian Beatty
      3. Tom Haugen
      4. Black Hawk (11)
        1. Vikki Brown - County Chair -
        2. Erin Cornelius
        3. Sarah Eastman
        4. E. J. Gallagher
        5. Dale Gross
        6. Nate Gruber
        7. Jerry Hageman
        8. Sherry Kiskunas
        9. Jana Nelson
        10. Jeff Orvis
        11. Drew Stensland
          • Janine Ambrose - Alternate
          • Eric Donat - Alternate
          • Ruth Walker - Alternate
            • Ray Feuss - Ex-Officio Member
            • Cody Leistikow - Ex-Officio Member
      5. Bremer (3)
        1. Al Charlson - County Chair -
        2. Gary Duneman
        3. (Open seat)
        4. Buchanan (3)
          1. Bob Shields - County Chair -
          2. Ralph Kremer
          3. Bill Reedy
            • John Crawford - Alternate
            • Peggy Magner - Alternate
            • Lee White - Alternate
          4. Clayton (3)
            1. Brian Bruening - County Chair -
            2. Art Moellering
            3. Raymond Stassen
              • Gina Dahlstrom-Osburn - Alternate
              • Kevin Powell - Alternate
            4. Delaware (3)
              1. Robin Stone - County Chair -
              2. Matt Foy
              3. Buzz Pounds
              4. Dubuque (8)
                1. Steve Drahozal - County Chair -
                2. Tom Avenarius
                3. Ron Healey
                4. J.J. Keene
                5. Louie Meier
                6. Walt Pregler
                7. Terry Stewart
                8. Sue Wilson
                  • Allison Drahozal - Alternate
                  • Bethany Golombeski - Alternate
                  • George Tompkins - Alternate
                9. Fayette (3)
                  1. Tim O'Brien - County Chair -
                  2. Amy Adams
                  3. Brian Schoenjahn
                  4. Howard (3)
                    1. Laura Hubka - County Chair -
                    2. Brett Daley
                    3. J. Lee Hughes
                      • Cameron Krueger - Alternate
                    4. Iowa (3)
                      1. Emmett Frauenkron - County Chair -
                      2. Stephen Hanson
                      3. Kimberly Martinez
                      4. Jackson (3)
                        1. Donna Duvall - County Co-Chair -
                        2. David Kunzweiler - County Co-Chair -
                        3. Kathy Geronzin
                          • Roberta Rosheim - Alternate
                            • Pete Hird - Ex-Officio Member
                      5. Jones (3)
                        1. Gary Hart - County Chair -
                        2. Susan Babcock
                        3. Cecilia Parks
                        4. Linn (20)
                          1. Bret Nilles - County Chair -
                          2. Neil Anderson
                          3. Laura Bell
                          4. Karen Black
                          5. Myrt Bowers
                          6. Holly Brown
                          7. Mary Burke
                          8. Bernard Clayton
                          9. Catherine Crist
                          10. Teresa Diers
                          11. Lindsey Ellickson
                          12. Bill Falcon
                          13. Kay Hale
                          14. Mike McGree
                          15. Mike Robinson
                          16. Harvey Ross
                          17. Valerie Smith
                          18. Pete Wernimont
                          19. Arash Yarpezeshkan
                          20. (Open seat)
                            • Susan Benderson - Alternate
                            • Mark Fuller - Alternate
                            • Sarah Hinds - Alternate
                            • Zach Johnston - Alternate
                            • Kristin Keast - Alternate
                            • Isaac Kurth - Alternate
                            • Zach Lemka - Alternate
                            • Andrew Leonard - Alternate
                            • Joe Michalec - Alternate
                            • Isaac Murtha - Alternate
                            • Michelle Ray-Michalec - Alternate
                            • Courtney Rowe - Alternate
                            • Joe Stutler - Alternate
                            • Adam Wright - Alternate
                            • Ruth Zanoni - Alternate
                              • Matthew Clay - Ex-Officio Member
                              • Kelli Harrison - Ex-Officio Member
                              • Patrick Loeffler - Ex-Officio Member
                              • Steve Moshier - Ex-Officio Member
                              • Sunny Story - Ex-Officio Member
                              • Tammy Wawro - Ex-Officio Member
                              • Joe Zahorik - Ex-Officio Member
                        5. Marshall (3)
                          1. Matthew Herrick - County Chair -
                          2. Patricia Copley
                          3. Tom Swartz
                          4. Mitchell (3)
                            1. Kurt Meyer - County Chair -
                            2. Penney Morse
                            3. (Open seat)
                            4. Poweshiek (3)
                              1. Rachel Bly - County Co-Chair -
                              2. John Grennan - County Co-Chair -
                              3. Sarah Barks
                                • Donna Winburn - Alternate
                              4. Tama (3)
                                1. Dave Degner - County Chair -
                                2. Christina Blackcloud
                                3. Glen Sailsbury
                                  • Richard Arp - Alternate
                                  • Jerry Huffman - Alternate
                                4. Winneshiek (3)
                                  1. Nathan Thompson - County Chair -
                                  2. Carl Haakenstad
                                  3. Peter Olafsen
                                  4. Worth (3)
                                    1. James Berge - County Chair -
                                    2. Bryn Pangburn
                                    3. (Open seat)